Seitan

Seitan je pšeničný lepek, cenná rostlinná bílkovina. Pšenice jí obsahuje zhruba 10 procent. Zatímco v běžných potravinách je spojení lepku se škrobem pro lidský trávící systém zatěžující, samostatný seitan je lehce stravitelný a velice výživný. Pochopitelně s výjimkou osob na lepek alergických.
Ve veganské stravě se seitan upravuje podobně jako sojového maso – nejprve je jej třeba ochutit povařením v silném vývaru se zeleninou (nebo sójovou omáčkou a kořením), poté ideálně ještě naložit do marinády. A pak už s ním zacházet, jak nám naše fantazie a kuchařské schopnosti dovolují. Tedy použít do gulášů, omáček, špízů, na nudličky na „číny“, zkrátka vařit, dusit, péct či smažit.

Tempeh

Zatímco v oblasti Indonésie platí za tradiční jídlo, V Česku je tempeh potravinou poměrně neznámou. Základem tempehu jsou podobně jako u tofu sójové boby. v tempehu jsou ovšem zastoupeny v celistvém tvaru, díky fermentaci prorostlé úšlechtilou plísní (npř. jako u hermelínu). fermentace také znásobuje zastoupení vitamínů především řady B.
Tempeh natural není podobně jako čisté tofu příliš chutný, je třeba jej upravit (nejlépe marinovat a pokrájený na tenké plátky zprudka osmažit). Na českém trhu je k sehnání nejen v přirozené formě, ale také smažený, marinovaný a vůbec nejlahůdkkovější, tmavý a oříškově chutnající uzený tempeh. Upravený tempeh je možné použít podle fantazie do těstovin, rozot, výborný je zapečený s bramborami nebo podušený s houbami.

Tofu

Tofu bylo v Asii používáno již před 2000 lety. Jeho spotřeba je v dnešní době v zejména ve východní Asii velmi vysoká. Je zde nazýváno „masem bez kostí“. Dnes je známé a často používané i v západním světě. Tofu se vyrábí rozemletím uvařených sojových bobů, ze kterých se vylisuje sojové mléko, které se pak sráží nerostným syřidlem (solí Nigari).
Existuje obrovské množství způsobů, jak tofu v kuchyni upravovat. Jeho příprava je nenáročná a rychlá, což jistě každý kuchař ocení. Tofu se vyrábí různými způsoby. Může být měkké - Japonský styl, nebo tvrdé - Čínský styl. Měkké tofu se hodí pro výrobu zálivek, omáček, zmrzlin a koláčů. Pevné tofu můžeme nakládat, opékat na tuku, grilovat, udit, péct. Přírodní tofu má neutrální chuť a lze jej upravovat různými způsoby. Tofu je jemný výrobek který dovede absorbovat jakoukoliv chuť a vůni, které převezme z přidaných ingrediencí.
Tofu je daleko lépe stravitelnější nežli samotné sojové boby. Speciální výrobní technologie, která se používá při výrobě tofu zajišťuje, že purinové látky, které jsou obsaženy v sojových bobech, jsou sníženy na minimální množství.
Tofu je velmi výživná potravina. Sójový sýr TOFU obsahuje velké množství lehce stravitelných bílkovin a jen velmi málo sacharidů a tuků.
Tofu obsahuje nízké procento sodíku. Je kvalitním zdrojem vápníku, hořčíku a železa. Z vitamínů v něm nalezneme především vitamíny skupiny B, E.
Důležitá informace je, že neobsahuje žádný cholesterol.
100g tofu obsahuje asi 73kcal.
120g tofu obsahuje : 9,4g bílkovin, 5g tuku, 2,9g sacharidů, 154mg vápníku, 151 mg železa, 8 mg sodíku, 50 mg draslíku, fosfor, vitamíny řady B a vitamín E.
Tofu je lehce stravitelné, a proto se hodí i pro citlivější žaludek. Je vhodné pro všechny skupiny populace. Lze jej doporučit i pro děti. Tofu jim můžete rozmixovat s jejich oblíbenou zeleninou nebo ovocem.
Je to také potravina vhodná pro ženy jako prevence proti rakovině prsu, osteoporóze a problémech při menopauze. Sója svým obsahem lecitinu snižuje cholesterol a zlepšuje funkci mozku.
Tofu je doporučováno především pro lidi se sklonem k srdečním a cévním onemocněním, vysokým tlakem, cukrovkou, dětem a všem, kterým záleží na dobrém zdraví.
ÚPRAVA TOFU:
Tofu lze krájet na nudličky, kostky, strouhat, drobit nebo mixovat. Před smažením je vhodné plátky tofu položit na ubrousek a zatížit. Zbaví se tak přebytečné vody. Pokud potřebujeme tofu měkké, např. na krémy či pomazánky, dáme ho na 10 minut do vařící vody.
Tofu můžete koupit ve prodejnách zdravé výživy nejen přírodní, ale i ochucené varianty:
uzené, marinované, plátky, zeleninové, orientální, pikantní, indické, lahůdkové, s mořskou řasou, bylinkové, česnekové, kořeněné… Použití - dušení, smažení, na guláše, majonézy, krémy, různé druhy omáček, pomazánky a tvaroh.
Tofu je velmi vhodné pro konzumenty, kteří mají bezlepkovou dietu.
Začátečníkům doporučujeme, aby nejdříve zkusili tofu uzené, nebo jinak ochucené. Mě nejvíce tofu chutná nakrájené na kostičky a osmahnuté na cibulce. Dušené nebo povařené moc nemusím i když je to zdravější tepelná úprava.
 

Miso

Miso je fermentovaná vyzrálá pasta ze sójových bobů, rýže, pšeničné nebo ječné mouky. Stejně jako sójová omáčka i miso se liší podle fermentace a délky zrání a může být světlé, tmavé, hladké nebo hrubé.Obsahuje živé enzymy, které pomáhají při trávení, ovlivňuje vyváženost přírodních sacharidů, dodává esenciální oleje, vitaminy, minerály a proteiny ve vyváženém složení. Obsahuje i vitamín B12.
Miso je výživné, slané koření, charakteristický základ japonské kuchyně zejména k přípravě "miso polévek", obdobný masovému výtažku (něco jako masox), k ochucení i jiné stravy např. restovaných jídel, těstovin (třeba nám známých asijských kudrnatých nudlí "mie"), do marinád, dresinků, omáček a pod. Miso je v podstatě jednou z hlavních kulinářských surovin Asie. Můžeme je uchovávat až po dobu několika měsíců. Jakmile však již jednou otevřeme jeho balení, musíme ho držet v lednici nebo na jiném chladném místě.

Zdravotní účinky:
Miso slouží k povzbuzení životní síly, podporuje látkovou výměnu, je bohaté na minerály, pomáhá při špatném trávení, vyživuje pokožku a krev a tím podporuje tvorbu buněk a kožní tkáně, pomáhá při srdečních chorobách, rozpouští v krvi cholesterol, cévy jsou pak pružnější, je velkou pomocí při předcházení arterioskleróze nebo vysokému krevnímu tlaku, zmírňuje důsledky kouření nebo konzumace alkoholu, pomáhá jako prevence proti alergiím a tuberkulóze.

Quinoa

Quinoa nebo-li merlík čilský, je rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Její semena se tradičně používala jako obilnina – mlela se z nich mouka nebo sloužila k přípravě kaší a zahuštění polévek.
Inkové quinou uctívali jako „matku zrn“, dávala sílu válečníkům i malým dětem.
V posledních letech se díky svým úžasným vlastnostem těší obrovskému zájmu „moderního“ světa. Existuje ve třech druzích. Nejběžnější bílá má jemnou máslovou chuť. Podobá se bílé rýží, ale je mnohem zdravější. Červená quinoa je křupavější, s oříškovou příchutí. Černá je nejkřupavější a chuťově nejvýraznější. Má příjemnou strukturu a neutrální chuť, která se dobře snoubí téměř se vším. Snadno a rychle se upravuje. Má všestranné použití – nasladko i naslano. Můžete ji přidat do ovocných i zeleninových salátů, zapéct se zeleninou, masem i sýrem, přidat do těsta na lívanečky a sušenky, uvařit z ní kaši nebo nákyp.
• Je bohatá na vlákninu, což prospívá našemu zdraví. Zvyšuje pohyblivost střev, čímž se zrychluje spalování tuků a podporuje vstřebávání výživných látek. Významně snižuje riziko rakoviny prsu. Vláknina obsažená v quinoe je nerozpustná, takže předchází vzniku žlučových kamenů a pomáhá z těla vylučovat toxiny.
• Obsahuje spoustu bílkovin, ikdyž není maso :-). Inckým válečníkům dávala quinoa sílu i léčila zranění. Rostlinné bílkoviny příznivě působí na růst svalové hmoty a regeneraci poničených tkání. Bílkoviny obsažené v quinoe jsou vyváženou kompozicí všech esenciálních aminokyselin, které tělo potřebuje. To pomáhá zmírňovat různá onemocnění a zdravotní obtíže.
• Nemá nic společného s mlékem, a  přesto je plná minerálů, zvláště vápníku a hořčíku. Jak všichni víme, vápník posiluje kosti a může zmírnit problém shrbených zad v pozdějším věku. Kombinace hořčíku
a vápníku pomáhá lepšímu spánku. Pro snadnější usnutí zkuste místo skleničky teplého mléka svým dětem dopřát večerní menu s quinoou. Vápník spolupůsobí při srážení krve, ovlivňuje funkci svalů a přenos neuronů.
• Jí se jako obilnina, ale je stejně jako zelenina zdrojem vitamínu E. Vitamin E je antioxidant, který chrání před volnými radikály. Dělá vaši pleť mladší a zářivější. Snižuje riziko rakoviny. Působí pozitivně
v buněčných membránách, zvyšuje plodnost a posiluje činnost nervové soustavy. Dodává energii díky komplexním uhlohydrátům. Upravuje hladinu cukru v krvi a je ideální pro diabetiky.
• Chcete zhubnout? Quinoa má nízký glykemický index, proto zasytí na dlouhou dobu.
 

Falafel

Falafel je vyroben kombinací cizrny, bylinek a koření.
Falafel dodává základní živiny, obsahuje sodík a malé množství nasycených tuků. 100g porce falafelu (rovná se asi 1/2 šálku), obsahuje:
železo
sodík
• zinek
• vápník 
• hořčík